Jurismi
Pārdod zemi. 25 Ls kilogramā
Reģistrētiem lietotājiem
E-pasta adrese:
Parole:
Neesi reģistrēts?
Sadaļas
Mūs atbalsta
Līgumu paraugi
Kā valsts var palīdzēt vardarbības noziegumos cietušajiem?(0)
Raksts lasīts 13481 reizes. Sadaļa Informācija
2006.gada 20.jūnijā stājās spēkā likums "Par valsts kompensāciju cietušajiem". Tā mērķis ir nodrošināt fiziskajai personai, kura Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā ir atzīta par cietušo, tiesības saņemt valsts kompensāciju par tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā radīto morālo aizskārumu, fiziskajām ciešanām vai mantisko zaudējumu, ja noziedzīgais nodarījums bijis vērsts pret personas dzīvību, veselību vai dzimumneaizskaramību.


 

Juris Jansons: Kā valsts var palīdzēt vardarbības noziegumos cietušajiem?

Latvijā ik dienas notiek vairāki noziegumi, kuros cietušie gūst smagus miesas bojājumus vai pat iet bojā. Ja cilvēks guvis smagus miesas bojājumus, visticamāk, viņam būs jāpārcieš ilgstoša un dārga ārstēšanās, būs nepieciešama arī rehabilitācija.

Kur lai cilvēks tam visam rod naudu, ja vien viņš nav piederīgs Latvijas bagātāko cilvēku saimei? Šādos gadījumos var līdzēt Juridiskās palīdzības administrācija. Iespējams, ka ne visi ir dzirdējuši par iespēju vardarbīgos noziegumos cietušajiem cilvēkiem saņemt valsts kompensāciju. Tikai nepilns mēnesis palicis līdz brīdim, kad tie cilvēki, kuri ir cietuši vardarbīgos noziegumos laika posmā no 2005.gada 30.jūnija līdz 2006.gada 20. jūnijam, var pieprasīt valsts kompensāciju. Kompensāciju var saņemt tie cilvēki, kuri cietuši noziedzīgos nodarījumos, kas vērsti pret dzīvību, veselību vai dzimumneaizskaramību. Pagaidām nauda tiek piešķirta tikai tiem cilvēkiem, kuri guvuši smagus miesas bojājumus vai arī bojā gājušo cietušo radiniekiem. Situācija mainīsies pēc nākamā gada 1.jūlija, kad kompensācijas varēs saņemt arī cilvēki, kuri guvuši vidēja smaguma miesas bojājumus.

Protams, kompensāciju varēs saņemt arī citi, kuri vardarbīgajos noziegumos cietuši laika posmā pēc šī gada jūnija. Tādā gadījumā kompensāciju var pieprasīt gada laikā kopš brīža, kad cilvēks atzīts par cietušo.

Salīdzinot ar Eiropas valstu pieredzi, Latvijai šajā jomā ir daži plusi un arī daži mīnusi. Sākšu ar sliktāko – salīdzinot kompensāciju apmēru, pie mums cietušie saņem daudz mazākas summas. Līdz 2008.gadam maksimālā summa, kuru cietušais var saņemt par nodarīto, ir piecas minimālās mēnešalgas. Pēc šī datuma kompensācijas maksimālais apmērs palielinās līdz desmit minimālajām mēnešalgām. Ja cilvēks nozieguma rezultātā ir gājis bojā, viņa tuvinieki saņem kompensāciju 100% apmērā. Ja gūti smagi miesas bojājumi vai aizskarta dzimumneaizskaramība, kompensācija tiek izmaksāta 70% apmēra, bet ja gūti vidēja smaguma miesas bojājumi, kompensācija tiek izmaksāta 50% apmērā.

Labās ziņas ir vairākas – naudu cietušais vai viņa radinieki var saņemt dažu nedēļu laikā. Lai gan likums liek Juridiskās palīdzības administrācijai naudu izmaksāt mēneša laikā, tomēr administrācijas darbinieki cenšas, cik vien iespējams, palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem, un tādēļ, operatīvi strādājot, naudu iespējams izmaksāt vienas vai divu nedēļu laikā. Eiropā šis naudas gaidīšanas periods ir ievērojami ilgāks.

Turklāt Latvijas ierēdņi līdz maksimumam samazinājuši to darbu sarakstu, kas jāveic vardarbīgā noziegumā cietušajam, lai saņemtu valsts kompensāciju. Mēs saprotam, ka cilvēks ir piedzīvojis šausminošus brīžus un, iespējams, pat līdz šim mirklim vēl nav atguvies no pārdzīvojumiem. Tāpēc mēs cenšamies, lai viņam būtu iespējami mazāk jāuztraucas par formalitātēm, darba laikiem, transportiem un citam nebūšanām, kas parasti krietni apgrūtina kontaktēšanos ar iestāžu pārstāvjiem. Esam izveidojuši ērtu sistēmu, kad cilvēkam pašam nemaz nav jādodas pie mums, bet gan iespējams visus dokumentus nosūtīt pa pastu un saņemt naudu, nemaz tieši nekontaktējoties ar Juridiskās palīdzības administrācijas darbiniekiem.

Protams, ja cilvēks vēlas iegūt bezmaksas konsultāciju pie mūsu darbiniekiem, viņš ir laipni gaidīts klientu apkalpošanas centrā. Mēs šobrīd arī cenšamies uzsākt sadarbību ar pašvaldībām, rūpējoties par to, lai to darbinieki varētu profesionāli palīdzēt saviem iedzīvotājiem, izstāstot veidus, kā saņemt valsts kompensācijas un citu valsts nodrošināto juridisko palīdzību. Tas ir viens no mūsu sapņiem, kurš lēnām pārvēršas realitātē – lai katrā pašvaldībā būtu zinošs, ieinteresēts darbinieks, kurš spēs nelaimē nokļuvušajam izskaidrot viņa tiesības saņemt valsts palīdzību gan naudas veidā, gan, piemēram, apmaksājot valsts piešķirta advokāta pakalpojumus...
 
 

Jūs nevarat pievienot komentārus! Vispirms reģistrējieties un/vai ieejiet sistēmā!
Ieteikumi | Biežāk uzdotie jautājumi |
Publikācijas un komentāri ne vienmēr atbilst Latvijas Juristu biedrības viedoklim. Lapas īpašnieki nenes nekādu atbildību par publikāciju saturu. Par publikāciju saturu atbildīgs personīgi pats autors. Likumam neatbilstošas publikācijas pēc pirmā kompetentu iestāžu pieprasījuma tiks izņemtas.